Maculadegeneráció diétás kezelésére
Dietetikus élelmiszer
az endogén antioxidatív mechanizmusok segítésére, az egészséges látásfunkció megtartásához
Az életkortól függő makula(sárgafolt)degeneráció (AMD) diétás kezelésére
(hal- és tejkészítményeket, valamint szóját tartalmaz)
Általános tudnivalók:
Miért fontos a szervezet számára?:
A makulában pigmentek találhatóak, melyekhez karotinoidok, mint a lutein és a zeaxantin tartoznak. A pigmentáció igen kiterjedt a fotoreceptorok, axonok körében, mely a fény káros hullámhossz tartományaitól való védelemre, illetve a szabad gyökök – mindenek előtt az agresszív oxigéngyökök (ROS) - hatásainak gyengítésére szolgál. Ugyanakkor védik a szöveteket a fényindukálta lipidperoxid képződéstől. (Hiramatsu, Armstrong 1991). Mivel az endogén antioxidatív mechanizmusok az életkor előrehaladtával csökkennek (glutation, SOD és kataláz), ezért az antioxidatív és abszorpciós (fényelnyelő) hatású pigmentek és vitális anyagok makulában fellelhető megfelelő koncentrációja igen fontos védő hatást jelent.
Sperduto R.D. 1991-ben járványtani tanulmányban bizonyította be, hogy jó antioxidatív státusszal rendelkező személyeknél a makuladegeneráció kifejlődésének rizikója kisebb. A glutationperoxidáz, a superoxiddizmutáz (SOD) és a kataláz az antioxidatív vitaminokkal együtt védenek a nagymennyiségű szabad gyökök okozta szövetkárosodástól. Ezek az anyagok ugyanis oxidálják és radikalizálják a makulában nagy koncentrációban jelen lévő többszörösen telítetlen zsírsavakat. A tanulmányok rámutattak arra a tényre, hogy a nagy mennyiségben fogyasztott magas C vitamin és karotin tartalmú gyümölcsök és zöldségek védő hatással rendelkeznek, így a szervezetbe optimális mennyiségben bejuttatott antioxidánsok (C és E vitamin, karotinoidok, cink) védelmet tudnak nyújtani a degeneratív makulaelváltozások ellen a 45- 75 év közötti korosztálynak.
Az amerikai National Eye Intézmény által végzett központi tanulmány (AREDS) összehasonlítást végzett 356 antioxidatív vitaminokkal és karotinnal kezelt és 520 egészséges személyt vizsgálva. A kontrollcsoport magas AMD rizikóval rendelkező tagjai között 25 %-kal csökkent a megbetegedés rizikófaktora antixodáns és ásványi anyagok megadózisú kombinációjának – beleértve a karotinoid luteint és zeaxantint - szedését követően.
A cink koncentráció mind a makulában, mind a szem más részeiben igen magas. Ez a nyomelem a metalloenzimek, pl. a retinol-dehidrogenáz és kataláz részeként központi jelentőségű szerepet tölt be a retina anyagcseréjében. Tanulmányában Manson J.E. 1998-ban megállapította, hogy idős korban a szervezet cinkellátottsága már nem megfelelő mennyiségű. 151, kezdődő makuladegenerációban szenvedő személyt vontak be a vizsgálatba. A személyeknek naponta szájon át 100 mg cinkszulfátot adtak, majd 12-24 hónapig megfigyelés alatt tartották őket. A látásképesség csökkenése a nagydózisú cinket szedőknél a placebóval kezelt személyekkel ellentétben jelentősen kisebb mértékű volt.
Táplálkozásfiziológiai jelentősége:
Az életkortól függő makuladegeneráció (AMD) a leggyakoribb oka a nyugati ipari országokban a központi látásélesség irreverzábilis elvesztésének. Ez a fajta degeneráció általában az 50. életév után lép fel. 2 előfordulási formája ismert: a „száraz“ (atrop) és a „nedves“ (exsudatív) forma. A túlnyomórészt előforduló „száraz“ forma, - más egyéb szembetegségekkel együtt-, az ún. oxidatív stresszre vezethető vissza. Az antioxidatív hatásokkal rendelkező szerek és vitamok szedése során megfigyelhető az oxidatív stresszhatások csökkenése. Karotinoid lutein adása esetén megelőző hatásokról számoltak be. Igen fontos hangsúlyt helyezni a rizikófaktorok – mint pl. dohányzás, magas vérnyomás -, csökkentése érdekében az egészséges életvitelre. Minél hamarabb ismerik fel a makuladegenerációt, annál sikeresebb a látásromlás csökkenésére alkalmazott kezelés.
Az OrthoTherápia Macudeg terméke antioxidánsok, vitaminok és ásványi anyagok, valamint lutein bevált kombinációját tartalmazza. A szervezet ezen anyagok iránti igényét teljes körűen ki tudja elégíteni. A Macudeg kíválóan alkalmas ezáltal az életkorral összefüggésben kialakult makuladegeneráció (AMD) kiegészítő kezelésére; valamint az endogén antioxidatív folyamatok támogatására az egészséges látásfunkciók védelmében.
Milyen hatóanyagok találhatóak benne :
Az A vitamin (retinol) zsírban oldódó vitamin, mely jelentős feladatokat lát el a látási funkciókban, a növekedésben és a regenerációban. A szemmel kontaktusba kerülő fénysugarak, de még a megerőltető nézés is látóbíbort használ fel. A látóbíbor regenerációjához A vitaminra van szükség. Az éjszakai látás élességét is nagyban befolyásolja az A vitamin, hiszen A vitamin hiány esetén zavarok lépnek fel az alkonyati látásélességben, valamint lassul a szem sötétséghez való alkalmazkodási képessége. Az A vitamin irányítja és segíti a sejtek növekedését és fejlődését. Különösen fontos szerepe van a bőr, a szem, a haj, a kötőszövet, a vörösvértestek, nyirokerek, idegsejtek, fogak és csontok, valamint az ivarsejtek felépítésében. Ezen kívül részt vesz a máj fehérje- és zsíranyagcseréjében.
A B1 vitamin (Thiamin) vízben oldódó vitamin a B-kompex csoportból. Fontos feladatokat lát el az energia- és a szénhidrátanyagcserében; az idegrendszerben. Az idegimpulzusok átvitelében aktívan részt vesz. Fontos szerepet játszik az idegrendszeri hírvívő anyagok regenerációjában (acetilkolin és szerotonin). A kollagénfelépítésben nélkülözhetetlen, így a B vitamin hiány gyakran jár együtt a lassúbb sebgyógyulással. (régebben a B1 vitamin hiánybetegsége a beriberi volt)
A B2 vitamin (riboflavin) vízben oldódó vitamin a B-komplex csoportból. Fontos szerepet játszik a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserében. A B2 vitamin támogatja a sejtek normál energiatermelését: a sejtekben oxidációt gátló hatásokkal rendelkezik, segít a glutation újbóli felhasználásában. Segíti az egészséges testszövet és a vörösvértestek képzését és fenntartását, gondoskodik a bőr, a haj és a körmök egészségéről. B2 vitamin hiányra utaló tünetek: a kirepedezett szájszél és a cserepes ajak.
A B6 vitamin (piridoxin) vízben oldódó vitamin a B-komplex csoportból. Fontos funkciói vannak az aminósav-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserében. Co-faktora számos enzimrendszernek. Fontos szerepet játszik a neurotranszmitter szintézisben (szerotonin, dopamin és noradrenalin) ezáltal segíti a gyors idegvezetést. Nélkülözhetetlen a normál vércukorértékek szinten tartásában, valamint fontos szerepe van a vörösvértestek oxigénszállításában.
A B12 vitamin (cobalamin) vízben oldódó vitamin a B-komplex csoportból. Jelentős szerepet játszik a sejtnövekedésében és a sejtosztódásban, a sejtekben található örökítőanyag felépítésében. Szükséges a myelin felépítéséhez. A myelin védő és tápláló réteget képez a idegrostokon, ezáltal segíti az idegrostok fő feladatát, a gyors ingerülettovábbítást. Fontos feladata van a homocisztein átalakításában és lebontásában. A magas homocisztein érték a fő rizikófaktora az érelmeszesedésnek, a magas vérnyomásnak és a szívinfarktusnak.
A C vitamin (aszkorbinsav) vízben oldódó vitamin, mely a legfontosabb antioxidáns tápanyagok közé számít. Védi a szervezet sejtjeit a szabad gyökök okozta oxidációtól és az ezzel összefüggésben létrejövő káros hatásoktól. Véd egyéb vitaminokat az oxidációs folyamatoktól: pl. folsav, E vitamin, glutation, így azok bioaktív formájukat meg tudják őrizni. Nélkülözhetetlen az immunrendszer megerősítéséhez. Fontos szerepe van a kollagénfelépítésben: a kollagénrostokat szövetekké alakítja. A C vitamin hiánya gyenge kötőszövethez vezet a bőrben, az izületekben, a csontokban; csökken az erek rugalmassága. A koleszterin anyagcserefolyamat során a koleszterin lebontásának első lépése is C vitamin függő. Hiánya ebből kifolyólag magas koleszterinszintet okoz a májban és a vérben. Számos enzimrendszert és kiválasztó folyamatot stimulál. Elősegíti a bélből történő minél jobb vasfelvételt. Befolyásolja a hisztaminértékeket: C vitamin hiány hatására növekszik a vérben a hisztamin mennyisége.
A kalcium-L-aszkorbát (Ester-C®) nem tartalmaz szabad savakat, így a szervezet számára összeférhetőbb.
A D vitamin (cholekalciferol) hormonhoz hasonló hatásokkal rendelkező, zsírban oldódó vitamin. Fontos kontrollfeladatokat lát el számos különböző szövet sejtjeinek fejlődésében. Megakadályozza az abnormális és a helytelenül fejlődő sejtek kontrollálatlan növekedését, elősegíti az egészséges és megfelelően működőképes sejtfejlődést. A szervezet kalciumellátásában a legfontosabb Co faktor, így elősegíti, hogy a kálciumfelszívódás során a bélbe került táplálékból a kálcium beépüljön a csontokba. Nélkülözhetetlen a csontok felépítésében és az egészséges csonttömeg – ide értve az egészséges fogakat is-, fenntartásában. Gyakran lép fel idős korban, valamint téli időszakban az évszakkal összefüggésben lévő fényhiány által okozott D vitamin hiány: a szervezetben a D vitamin képzést ugyanis a napfény aktíválja.
Az E vitamin (tokoferol) antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező zsírban oldódó vitamin. Védő hatást fejt ki az oxidációra igen érzékeny, többszörösen telítetlen zsírsavakra. Megvédi a sejtmembránt a szabad gyökök káros befolyásaitól. Növeli a biomembránban található többszörösen telítetlen zsírsavak oxidaciórezisztenciáját, ezáltal megvédi őket a lipidoxidációtól (avasodástól). Fontos a szív, a szervezet reproduktív szervei, azaz a haj és a kötőszövet részére. Az alfa-tokoferol a legaktívabb E vitamin formula.
Biotin (azelőtt: H vitamin) vízben oldódó vitamin a B-komplex csoportból. Fontos szerepet játszik az aminósav-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserében. Co-faktora számos létfontosságú anyagcserefolyamatnak és a DNS (örökítőanyag) felépítésnek. Igen fontos szerepe van a megfelelő sejtnövekedésben, beleértve a bőr, a haj és a körmök sejtjeit.
A folsav (pteroylmonoglutaminsav) vízben oldódó vitamin, fontos szerepet játszik a sejtosztódásban és a sejtdifferenciálásban. Segíti a máj működését, az aminósav- és a zsíranyagcserét. Meghatározó szerepet játszik a csecsemő idegrendszerének megfelelő fejlődésében (megakadályozza a neuron szálak defektusát), ezáltal főleg terhesség ideje alatt nagyon fontos. (Ajánlott mennyiség: 400 µg/nap.) Az ipari országokban nagyon gyakori jelenség a folsavhiányos állapot.
A niacin (nikotinamid; azelőtt: B3 Vitamin) vízben oldódó vitamin a B-komplex csoportból. Központi szerepet játszik az energiaanyagcserében és a redoxreakcióban. A hiányzó niacint a szervezet triptofánból képzi, mivel azonban a triptofán fontos az agyi hírvívő anyag a szerotonin képzésében is, így a niacin hiány szerotonin hiányhoz vezet. A krómmal együtt a B3 vitamin felel glukóztoleranciafaktor képzéséért, mely az inzulinnal együtt szabályozza a vér cukorszintjét. A niacin járulékos feladatokat lát el a DNA (örökítőanyag) helyreállító mechanizmusában.
A króm(III) fontos nyomelem, mely a glukóz-tolerancia-faktorral (GTF) együtt meghatározó módon vesz részt a glukózanyagcserében, felerősítve a szervezetben az inzulin hatását. Cukorbetegek, valamint cukortolerancia zavarban szenvedők szervezete ezt a faktort nem tudja megfelelő módon képezni.
A réz Co faktorként enzimek által vezérelt anyagcserefolyamatokkal összeköttetésben álló nyomelem. A kollagénrostok stabilizálásában, a neurotranszmitterek szintézisében és a vérképzésben játszik fontos szerepet. Réz nélkül nem tud a szervezetben melanin képződni. A melanin a haj és a bőr egy színpigmentje.
A mangán Co faktorként enzimek által vezérelt anyagcserefolyamatokkal összeköttetésben álló esszenciális nyomelem. Fontos szerepe van a hisztaminleépítésben. A hisztamin a szervezet gyulladási folyamataiban és az allergiákban központi szerepet játszó, a szövetek által kibocsátott hormon. A mangán a szuperoxiddismutáz (SOD) enzim egyik alkotórésze, mely enzim a szervezetben fontos antioxidatív funkciókat lát el. Számos enzimnek mangánra van szüksége a kollagén felépítéséhez. A mangán ezen kívül a porc- és csontfelépítés fontos résztvevője, valamint erősíti a glukozamin és a kondroitin hatását.
A szelén fontos esszenciális nyomelem. Stimulálja az antitestek, az immunglobulinok felépítését és aktiválását; segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait. A glutationnal együtt nélkülözhetetlen része az oxidatív stressz ellen ható sejtvédő glutationperoxid enzimnek. Fontos szerepe van a pajzsmirigyhormonok szabályozásában.
Közép-Európa és Skandinávia szelénhiányos területeknek számítanak.
A cink a szervezet több, mint 200 enzimjének anyagcserefolyamataiban részt vevő esszenciális ásványi anyag. Nélkülözhetetlen a nemi hormonok, a növekedési hormonok, az inzulin és a prosztaglandin anyagcserejéhez. Mivel az örökítőanyag (DNS) felépítése cinkfüggő, a cink központi szerepet játszik a sejtosztódásban. Cinkre van szükség az immunrendszer megfelelő működéséhez, a sebgyógyuláshoz, az egészséges bőrkép kialakításához. A cink aktívan részt vesz számos méregtelenítő folyamatban.
Az L-cisztein egy semiesszenciális, kéntartalmú aminósav. Antioxidatív és szerkezetmeghatározó szerepet tölt be, így többek között a taurin képzésében játszik fontos szerepet.
Az L-methionin egy esszenciális, kéntartalmú aminósav. Szükséges a kolin, a taurin, a karnitin, a glutation, az adrenalin és a melatonin képzéséhez. Metiladóként szerepel az anyagcserében, támogatja a szervezet méregtelenítő folyamatait. Nélkülözhetetlen az optimális máj és emlékezetműködéshez.
Az alfa-liponsav (ALA; thioctsav) egy vitaminhoz hasonló hatású kéntartalmú zsírsav. Minden élő sejtben megtalálható és számos enzimrendszer koenzimje. Zsírsavhoz hasonló szerkezeti felépítése következtében az alfa-liponsav hatást gyakorol a sejtmembránra, valamint a vér- és sejtfolyadékra. Nem csak potenciális antioxidáns, hanem helyreállít más, mind vízben, mind zsírban oldódó antioxidánst, mint pl. a C vitamint, az E vitamint, a glutationt, a koenzim Q10-et.
Ginkgo biloba: A gingko vagy életfa magjai és levél kivonatai magas flavonoid és terpenoid (ginkgolid) tartalmuk miatt elősegítik a szervek megfelelő vérellátottságát, antioxidatív és neuroprotektív hatással rendelkeznek. A növény részei vagy a belőle készült kivonatok aromaadalékként fellelhetőek italokban; ezen kívül felhasználják növényi porként, illetve a ginkgoszilvához hasonlóan köretként, fűszerként, rágcsálnivalóként. Szabványosított speciális kivonatokat gyógyszerek előállításához is felhasználnak.
Az OPC szőlőmagkivonat különlegesen gazdag úgynevezett oligomer proantocianidinekben. Ezek a polifenol csoportba tartozó másodlagos növényi anyagok a legerősebb eddig ismert antioxidánsok („gyökmegkötők“) közé tartoznak. Elősegítik az egészséges kötőszövetállomány fenntartását, segítenek megőrizni az erek és a kapilláris érfalak rugalmasságát, védik a szervezet sejtjeit a szabad gyököktől.
A lutein a természetesen előforduló karotinodiok közé tartozik. A zöld növényekben a lutein fontos része az ún. fényösszegyűjtő anyagoknak. A növényekben elősegíti a energia minél jobb felhasználását, valamint védő hatást fejt ki. A szem makulájában (sárga folt) szintén fellelhető a lutein és a zeaxantin, mely anyagok a látás folyamatában töltenek be fontos szerepet.
A taurin antioxidatív tulajdonságokkal rendelkező aminósav. Fontos szerepet tölt be az idegrendszer, az emésztőrendszer, valamint a szív- és érrendszer működésében. Taurinra van szükség az agy és a szemek növekedéséhez és fejlődéséhez, valamint a neurotranszmitterek képzéséhez.
Az OrthoTherápia Macudeg terméke antioxidánsok, vitaminok és ásványi anyagok, valamint lutein bevált kombinációját tartalmazza. A szervezet ezen anyagok iránti igényét teljes körűen ki tudja elégíteni. A Macudeg kíválóan alkalmas ezáltal az életkorral összefüggésben kialakult makuladegeneráció (AMD) kiegészítő kezelésére; valamint az endogén antioxidatív folyamatok támogatására az egészséges látásfunkciók védelmében.
Segítő és kiegészítő terápia makuladegeneráció kezelésében.
Dietetikus élelmiszer orvosi célokra
OÈTI engedélyszám : 4431/2009 (kiegészítő diéta)
Fogyasztása orvosi felügyelet mellett ajánlott. Terhesek, szoptatós anyák, gyermekek, valamint rendszeresen gyógyszert – különösen alvadásgátlót – szedők, korlátozott glukóztoleranciával rendelkezők, szív-vagy keringési megbetegedésre hajlamos személyek a fogyasztás előtt kérjék ki kezelőorvosuk tanácsát.
Ha van további kédés kérjük küldje el az : info@dollpin.org